Szukaj Pokaż menu

Najmocniejsze cytaty – Kiedy dwie osoby są gotowe na związek? Psychoterapeuta wyjaśnia

46 240  
158   159  
Dzisiaj:
  • Pracowników trzeba od nowa uczyć zachowywania się w biurze
  • Absurdalne pytanie na kartkówce
  • Zbyt kobiecy obraz Jezusa
  • Koterski o uczeniu uczuć

Gwiazdy, które straciły fortunę

58 473  
235   58  
O ich życiu marzą miliony – czerwone dywany, sława, wielki majątek. Ale wielu gwiazdom potrafi uderzyć do głowy woda sodowa i tracą kontakt z rzeczywistością. Wydaje im się, że miliony dolarów są równoważne z nieskończoną fortuną, a prawo podatkowe ich, sławnych, nie dotyczy. I kończy się bankructwem i bułkami z jogurtem na śniadanie.

Kim była aktorka kina p00rno, która podbiła serca widzów? – Oto pięć tajemniczych osób, których tożsamości nigdy nie poznamy

66 739  
268   29  
Człowiek w Żelaznej Masce, mężczyzna z placu Tiananmen, Kuba Rozpruwacz, Banksy… – to bodajże najbardziej znane-nieznane osoby, których tożsamość do dziś pozostaje źródłem spekulacji, plotek i nierzadko najbardziej wybujałych teorii. Są jednak też i inne tajemnicze postaci, które miały spory wpływ na rozwój pewnych historycznych oraz kulturalnych wydarzeń. Postaci te z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu do dziś pozostają anonimowe i nic nie wskazuje na to, abyśmy kiedykolwiek dowiedzieli się, kim tak naprawdę były.

#1. Kto napisał „Skarb Sierra Madre”?

Bez wątpienia nakręcony w 1946 roku western pt. „Skarb Sierra Madre” to jedno z największych arcydzieł w historii kinematografii. Produkcja obsypana została Oscarami i Złotym Globami, a teksty, które przed kamerą wypowiedzieli ówcześni giganci złotego ekranu pracujący nad tym filmem, mocno wgryzły się w popkulturę.


Dzieło to nigdy by jednak nie powstało, gdyby nie B. Traven – autor książki, której ekranizacją był „Skarb Sierra Madre”. Do dziś nie wiadomo, kim ta osoba była. Pisarz ten mieszkał w Meksyku i regularnie przesyłał swoje książki do publikacji w Europie i w USA, a jako adres zwrotny podawał zazwyczaj meksykańskie skrzynki pocztowe. Ani wydawcy, ani ich pośrednicy nigdy nie mieli bezpośredniego kontaktu z tą osobą.

Istnieje pewna hipoteza mówiąca, że pisarzem tym był niejaki Ret Marut – niemiecki dziennikarz i kierownik Działu Prasowego Centralnej Rady Republiki Rad i członek tamtejszej Komisji Propagandy, który w 1919 roku, po obaleniu tego socjalistycznego państewka, został aresztowany i skazany na śmierć. Marutowi udało się zbiec z więzienia i ślad po nim zaginął. Kilku lingwistów, wziąwszy pod lupę teksty Niemca i tajemniczego B. Travena, doszło do wniosku, że może to być ta sama osoba.

Ze względu na treść, ten artykuł jest dostępny tylko dla osób pełnoletnich.

Żeby przeczytać go w całości zaloguj się, a jeśli masz 18 lat i nie masz jeszcze konta na JM załóż sobie konto bojownika. Wymagane jest konto aktywne.
268
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Gwiazdy, które straciły fortunę
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Aktywiszcze u lekarza
Przejdź do artykułu Historia najbardziej ekscentrycznego zakładu w historii Londynu
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Ludger Sylbaris, człowiek, który przeżył dzień zagłady
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Dlaczego Niemcy i Rosjanie ukrywali istnienie tego miejsca przez dziesięciolecia - tuż przy polskiej granicy
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu Zatrzymane w kadrze – Śmierć w parku rozrywki
Przejdź do artykułu Jakie są najstarsze dowcipy na świecie?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą